Edukacja domowa – regulamin

ORGANIZACJA EGZAMINÓW UCZNIÓW REALIZUJĄCYCH OBOWIĄZEK SZKOLNY POZA SZKOŁĄ

Do 30 września w porozumieniu z rodzicem ustala się terminarz egzaminów, który jest przekazywany zainteresowanym do 15 października każdego roku szkolnego. Wraz z terminarzem uczeń otrzymuje zestaw zagadnień do egzaminu zgodny z podstawą programową z poszczególnych przedmiotów.

Uczeń ma prawo do konsultacji z nauczycielem drogą elektroniczną (za zgodą rodziców i nauczyciela).

Egzamin odbywa się raz w roku i składa się z dwóch części: pisemnej oraz ustnej. Część pisemna z języków trwa 90 min, z pozostałych przedmiotów 60 minut. Część ustna odbywa się w formie rozmowy oraz prezentacji wybranego przez ucznia zagadnienia z obowiązującego zestawu egzaminacyjnego. Egzamin ustny trwa minimum 20 minut.

Egzamin z informatyki ma przede wszystkim formę zadań praktycznych. Często poprzedzony jest organizowanymi w szkole warsztatami komputerowymi.

Uczeń podczas egzaminu ma za zadanie wykazać się własnymi osiągnięciami z danego przedmiotu bądź innymi przygotowanymi przez siebie pracami (np. projekt, prezentacja, itp.).

Egzamin odbywa się w szkole. Przewodniczącym komisji jest dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły do pełnienia tej funkcji. W skład komisji egzaminacyjnej wchodzi nauczyciel posiadający kwalifikacje do nauczania przedmiotu, z którego zdawany jest egzamin.

Egzaminy przeprowadzane dla ucznia nie obejmują obowiązkowych zajęć edukacyjnych z przedmiotów technika, plastyka, muzyka i wychowanie fizyczne oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych. Uczniowi zdającemu egzamin nie ustala się oceny z zachowania. W dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany”, „nieklasyfikowana”.

Na końcową ocenę ucznia z danego przedmiotu składają się:

  • egzamin pisemny (test) - 40%
  • egzamin ustny składa się z dwóch części:
    - przedstawienia wybranego zagadnienia podczas egzaminu, odpowiedzi na pytania komisji - 30 %
    - wykazania się własnymi osiągnięciami z danego przedmiotu (ćwiczenia, karty pracy, opracowania własne, projekty, dyplomy i wyróżnienia) - 30%

Ogłoszenie wyników odbywa się w dniu przeprowadzania egzaminu.

Uczeń objęty edukacją domową nie przystępuje do klasyfikacji śródrocznej. Obowiązują go tylko roczne egzaminy klasyfikacyjne.

Ocenianie odbywa się zgodnie z zasadami przyjętymi przez nauczyciela danego przedmiotu i w zgodzie z wewnątrzszkolnym ocenianiem.

W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni w charakterze obserwatorów rodzice/opiekunowie prawni ucznia.

Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego należy sporządzić protokół zawierający:

  • nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzany egzamin,
  • imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji,
  • termin egzaminu,
  • imię i nazwisko ucznia,
  • zadania egzaminacyjne,
  • ustaloną ocenę klasyfikacyjną.

Protokół z egzaminu podpisują dwie osoby – nauczyciel wyznaczony przez dyrektora lub dyrektor szkoły jako przewodniczący oraz nauczyciel lub nauczyciele przedmiotowi.

Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia, zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadań praktycznych.

Ustalona ocena klasyfikacyjna zatwierdzona na egzaminie odnotowana jest na świadectwie i w arkuszu ocen ucznia.

Tabelaryczne zestawienie ocen
(WZO obowiązujące w Niepublicznej Szkole Podstawowej Da Vinci w Kosowie)

OcenaOcena cyfrowaProgi procentowe
celująca698 – 100 %
bardzo dobra587 – 97 %
dobra475 – 86 %
dostateczna350 – 74 %
dopuszczająca230 - 49 %
niedostateczna10 - 29 %